آیا ازدواج سابق افراد قابل استعلام است؟

عقد ازدواج یک نهاد اجتماعی مهم است که از لحاظ شرعی و قانونی و اجتماعی شرایطی دارد. ولی با این‌ حال ممکن است زن یا مرد در هنگام ازدواج، اموری را از هم مخفی کنند یا به بیانی دیگر طرف مقابل را فریب دهند.

یکی از مواردی که ممکن است عقد نکاح بر مبنای آن منعقد شود، نداشتن سابقه ازدواج شوهر یا زن است. 

فریب در ازدواج و ضمانت اجرای قانونی آن

معنای تدلیس در لغت فریب دادن و پنهان کردن است و در اصطلاح حقوقی مجموعه اعمالی است که موجب فریب طرف معامله شود؛ از جمله پوشاندن عیب یا تظاهر به داشتن صفت خاص.

ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی مقرر می‌دارد: هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده باشد و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود.

یکی از موارد تدلیس ممکن است مخفی کردن ازدواج قبلی شخص باشد، مانند این‌ که مردی به واسطه داشتن دو شناسنامه، ازدواج دوم را در شناسنامه دوم قید کند و تظاهر به تجرد کند و طرف ازدواج را فریب دهد.

البته ضمانت اجرای این امر حق فسخ نکاح است. علاوه‌بر این طبق ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامی، چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن فریب دهد و عقد بر مبنای هر یک از آن‌ها واقع شود مرتکب به حبس تعزیری از شش ماه تا دو سال محکوم می‌شود.

البته اگر دختر در دوران عقد طلاق بگیرد و باکره باشد و با حکم دادگاه شناسنامه را تعویض کند و نام همسر  را از آن حذف کند از آن‌جایی که او باکره است عنوان فریب در ازدواج محسوب نمی‌شود.

 

نحوه استعلام ازدواج سابق

یکی از مواردی که ممکن است عقد نکاح بر مبنای آن منعقد شود، نداشتن سابقه ازدواج شوهر یا زن است. با توجه به این ‌که ازدواج موقت در شناسنامه شخص درج نمی‌شود، هم‌چنین گاهی ممکن است شخص به وسیله جعل یا با اعمال متقلبانه و همچنین با توجه به امکان حذف ازدواج قبلی و طلاق از شناسنامه در دوران عقد، ازدواج قبلی خود را از طرف مقابل پنهان کند.

البته برای احراز ازدواج یا عدم ازدواج قبلی شخص، می‌توان درخواست گواهی تجرد کرد. در این گواهی قید می‌شود که شخص مذکور قبلا ازدواج نکرده است یا اگر ازدواج کرده است به دلیل طلاق یا فسخ نکاح یا بذل مدت یا انقضای مدت در ازدواج موقت جدا شده است.

فقط دارنده شناسنامه می‌تواند درخواست گواهی تجرد کند و مرجع درخواست این گواهی اداره ثبت احوال است. می‌توان به‌‌صورت آنلاین و از طریق سایت سازمان ثبت احوال کشور نسبت به ثبت درخواست گواهی تجرد اقدام کرد و پس از ثبت آن و با ابلاغ زمان تحویل گواهی توسط سازمان مربوطه، دارنده شناسنامه می‌تواند با ارائه شناسنامه گواهی تجرد را دریافت کند.

 

 

▪️ ALG ▪️

🔹مشاوره حقوقی شما را از ابعاد این تصمیمات و تبعات آن آگاه میکند و به شما این امکان را میدهد که با اطمینان تصمیم بگیرید.⠀

🔹گروه حقوقی امیری به منظور پاسخ به سوالات شما خدمات مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری را ارائه می‌دهد.

 

☎️ ۰۲۱ ۴۴  ۲۷  ۸۵  ۷۱⠀

☎️ ۰۲۱ ۴۴  ۲۷  ۸۵  ۷۲

📱 ۰۹۳۳ ۷۰۹ ۷۰۸ ۷  whatsapp

______________

 

⚖️ A M I R I  L E G A L  G R O U P ⚖️

🔸گروه حقوقی امیری

🔹با مدیریت بیژن امیری وکیل پایه یک دادگستری ⠀

🔹مدیر حقوقی صدا و سیمای ایران و دیگر سازمان ها⠀

Add Your Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *