اجازه خروج از کشور برای بانوان مجرد و متاهل

سوالاتی مانند آیا دختران برای خروج از کشور با هدف ادامه تحصیل یا موارد دیگر، به رضایت‌نامه کتبی پدر نیاز دارند؟
چه زنانی برای سفر به خارج از کشور به اجازه کتبی و محضری همسر نیاز ندارند؟ بسیار مورد توجه همگان هستند.

نسبت به خروج از کشور قوانین خاصی وجود دارد که مرد و زن فرق می‌کند.

خروج دختران از کشور

طبق بند یک ماده هجده قانون گذرنامه: اشخاصی که کمتر از هجده سال تمام دارند و کسانی که تحت ولایت و یا قیمومیت می‌باشند با اجازه کتبی ولی یا قیم آنان امکان مسافرت به خارج از کشور وجود دارد.

اجازه و شرایط خارج شدن بانوان متاهل از کشور

در مورد اجازه خروج از کشور بانوان متاهل طبق ماده ۱۸ قانون گذرنامه، صدور گذرنامه و پاسپورت نیاز به اجازه همسر خواهد داشت.

ماده ۱۹ نیز عنوان کرده است که اگر کسانی که صدور گذرنامه موکول به اجازه آنان است از اجازه خود برگردند، گذرنامه تا رفع مانع ضبط خواهد‌‌‌ شد‌‌‌.

همچنین لازم به ذکر است که طبق این ماده هر زمان و به هر دلیلی شوهر می‌تواند با مراجعه به اداره گذرنامه از اجازه خود پشیمان شود و همسر خود را ممنوع الخروج کند.

اجازه خروج از کشور خانم‌های مطلقه

زنان مطلقه تا سقف سنی ۴۰ سال برای گرفتن گذرنامه نیازمند اجازه ولی قهری (پدر، جد پدری) یا دادگاه هستند.

قانون در مورد زنان در تیم‌های ملی ایران چیست؟

در سال‌های اخیر ممنوعیت خروج بعضی از بانوان ملی‌پوش از کشور توسط همسر خود، ضرورت تغییر این قانون را آشکار کرد.

این اتفاقات سبب شد که طرح اصلاح ماده ۱۸۹ قانون گذرنامه در مجلس مطرح شود، براساس تبصره الحاقی این طرح، حج تمتع، شرکت در مسابقات و همایش‌های علمی، فرهنگی و اقتصادی به نمایندگی از طرف ایران با تایید مراجع ذی‌صلاح جزو موارد اضطراری محسوب می‌شود.

افرادی که مشخصات زیر را دارند برایشان گذرنامه صادر خواهد شد:

  • افرادی که سن انها کمتر از ۱۸ سال است با اجازه ولی خود.
  • کسانی که اجازه کتبی ولی یا قیم خود را دارند.
  •  بانوانی که کمتر از ۱۸ سال دارند اما ازدواج کرده‌اند با اجازه کتبی همسر خود.
  • بانوانی که شوهر خارجی دارند.
  • بانوانی که مقیم خارج از کشور هستند.

Add Your Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *