اقدامات فوری و مهم هنگام گم شدن تلفن همراه

گم شدن گوشی موبایل می‌تواند به یک کابوس ترسناک برای کاربران گوشی‌های هوشمند بدل شود. علاوه بر این آمار سرقت گوشی نیز رشد زیادی داشته است، به همین دلیل آشنایی با روش‌های پیدا کردن گوشی سرقتی یا ردیابی گوشی گم شده اهمیت بسیار زیادی دارد.

در صورتی که گوشی‌تان به گم شده یا به سرقت رفته باشد، می‌توانید از قابلیت‌های خود گوشی و اپراتورها برای یافتن آن استفاده کنید. 

نکات مهم قبل از گم شدن گوشی

  • بهتر است برای سیم کارت خود پین کد بگذارید. از این طریق در صورتی که گوشی شما گمشده و یا به سرقت برود، بعد از خاموش و روشن شدن آن امکان استفاده از سیم کارت شما وجود نخواهد داشت.
  • اگر گوشی شما این امکان را دارد نرم افزارهای ضد سرقت را روی آن نصب کنید تا پس از گم شدن گوشی‌تان بتوانید گوشی را قفل کنید و یا اطلاعات خود را از راه دور پاک نمایید.
  • بهتر است از قرار دادن فایل‌های شخصی و محرمانه در گوشی خودداری کنید.
  • برای فایل‌های خود رمز بگذارید.
  • پوکه سیم کارت و جعبه گوشی را دور نیندازید.

اقدامات فوری و مهم هنگام گم شدن تلفن همراه

 با مرکز خدمات سیم کارت خود نیز تماس گرفته و از آنها تقاضا کنید که خط شما را یک‌طرفه کنند.

در این صورت یابنده نمی‌تواند از خط شما استفاده کند، ولی در عین حال می‌توانید با او تماس بگیرید و درخواست کنید گوشی را به شما تحویل دهد.

اگر یابنده پاسخ نداد یا مایل به تحویل گوشی نبود و یا گوشی خاموش بود باید جهت ردیابی گوشی خود اقدام کنید.

ابتدا باید سیم کارت خود را بسوزانید تا شخص یابنده مجبور شود سیم کارت خود را بر روی گوشی قرار دهد و شرکت‌های ارتباطی بتوانند خط او را ردیابی کنند.

 

مراحل پیگیری گم شدن تلفن همراه بعد از نتیجه ردیابی

  • پس از اقدام به فعال کردن ردیابی در صورتی که نتیجه ردیابی مثبت باشد به منظور دریافت “نامه قضایی” جهت استعلام مشخصات صاحب سیم کارت، لطفا به همراه پرینت نتیجه ردیابی مثبت، کارت ملی، کارتن دستگاه یا فاکتور خرید به دادسرای شهر خود مراجعه نمایید.

در دادسرا باید شکوائیه با عنوان تحصیل مال نامشروع تنظیم کنید و بنویسید که با توجه به مثبت بودن نتیجه ردیابی خواستار پیگیری هستید.

  •  شما نامه قضایی را به نماینده حقوقی اپراتور مربوطه تحویل می‌دهید و آن‌ها نیز پس از بررسی، مشخصات استفاده کننده از گوشی همراه با ادرس وی را به مرجع قضایی درخواست کننده ارسال می‌کنند.
  •  پس از دریافت پیامک از سوی دادسرا برای ادامه فرآیند پیگیری به دادسرا مراجعه نمایید.

Add Your Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *