شغل دلالی کاملا قانونی است

دلال کسی است که در مقابل اجرت، واسطه انجام معاملاتی شده یا برای کسی که می‌خواهد معاملاتی نماید، طرف معامله پیدا می‌کند.

دلالی در لغت به معنای واسطه گری و راهنمایی است. در ماده ۳۳۵ قانون تجارت، این واژه تعریف شده است. عملیات دلالی، عملیاتی با اجرت یا همان دستمزد می‌باشد و در صورتی که میان طرفین اجرتی در نظر گرفته نشده باشد، نمی‌توان شخص مذکور را دلال نامید. 

دلال کیست؟

دلال در لغت فردی را می‌گویند که میان خریدار و فروشنده، واسطه یا میانجی گر است. اما در اصطلاح حقوقی، دلال شخصی است که به دیگری وکالت می‌دهد تا واسطه انجام معامله ای بشود و یا اینکه برای معامله کردن، طرفی را پیدا کند.

البته در حقیقت، ماده ۳۳۵ قانون تجارت نیز این شغل را به رسمیت شناخته است و بیان کرده است که دلال شخصی است که، واسطه است برای انجام گرفتن معامله‌ای و یا شخصی است که طرف معامله‌ای پیدا می‌کند و این عملش در مقابل اجرت و حق السعی است.

همچنین مقررات قرارداد دلالی اصولاً از مقررات وکالت پیروی می‌نماید. از این رو دلالی حرفه‌ای تجاری است و دلال، تاجر تلقی می‌گردد.

باید در نظر داشت که قرارداد دلالی نیز،‌ قراردادی جایز است. بدین معنی که طرفین قرارداد می‌توانند آن را فسخ نمایند.

یک دلال باید چه شرایطی داشته باشد؟

به یاد داشته باشید که دلالی مانند هر شغل و حرفه‌ای دیگر، دارای ظرافت‌هایی است که باید به آن توجه کرد:

  • یکی از مهمترین شروط برای هر دلالی، صداقت است و دلال باید طرفین معامله را با صداقت از جزئیات آگاه کند.
  • دلال نباید که در طول دلالی، تقلب و یا تقصیری را مرتکب شود و در صورتی که مرتکب شود، بر اساس ماده ۳۴۳ قانون تجارت مسئول است.
  • دلال باید که امانت دار باشد و او نسبت به تمامی اموال و اسناد و همچنین اجناس که در ضمن معامله به او داده شده است، مسئول است.
  • البته اگر در هر یک از موارد فوق عیبی حاصل شود و یا تلف گردد، باید ثابت کند که به او مرتبط نبوده است.
  • دلالان به هیچ عنوان ضامن اعتبار شخصی که معرفی کرده‌اند نمی‌باشند، مگر اینکه یکی از طرفین صرفاً به اعتبار دلال معامله کرده باشد، در این حالت دلال ضامن تلقی می‌گردد.
  • گاها دلالان در معامله شریک هستند و یا نفعی دارند، در این صورت با استناد به ماده ۳۴۶ قانون تجارت، باید به طرف معامله این قضیه را اطلاع دهند. اگر که اطلاع ندهند خسارات وارده را باید تقبل کنند، همچنین به جزای نقدی محکوم خواهند شد.

Add Your Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *