آیا مطالبه طلب، بدون مدرک امکان‌پذیر است؟

راه‌های دریافت طلب بدون داشتن مدرک

  • اقرار شخص بدهکار: آسان‌ترین راه ممکن برای اثبات داشتن طلب از یک شخص، اقرار شفاهی یا کتبی بدهکار است. در صورتی‌که شخص، نزد قاضی اقرار کند که به دیگری بدهکار است، به راحتی می‌توان از وی طلب را مطالبه کرد.
  • ارسال اظهارنامه توسط شاکی برای بدهکار: یکی دیگر از راه‌های ثابت کردن و مطالبه طلب برای شخصی که مدعی طلب است ارسال اظهارنامه است که در این حالت، شخص بدهکار ممکن است در برابر این اظهارنامه واکنش نشان دهد و یا از کلماتی استفاده کند که نشان از اقرار او باشد و یا بصورت واضح، اقدام به اقرار درباره واقعیت ماجرا کند.
  • شهادت شهود: شما می‌توانید برای اثبات طلب خود در صورتی که شهودی دارید در دادگاه حاضر کنید تا با شهادت آن‌ها مدیون بودن بدهکار اثبات شود.
  • ادای سوگند: در صورتی که از طریق راه‌های دیگر نتوانستید طلب خود را اثبات کنید می‌توانید از دادگاه درخواست کنید که جلسه‌ای را ترتیب دهد برای ادای سوگند. که در این جلسه شاکی باید بر طلبکار بودن خود از شخص قسم بخورد و مدیون نیز بر عدم بدهی خود.

نحوه گرفتن طلب بدون مدرک

برای اینکه بتوانید طلب خود را وصول کنید در صورتی‌که یکی از موارد بالا را دارا هستید، می‌توانید به سه صورت زیر عمل کنید:

  • ارزش ریالی طلب خود را دقیق محاسبه کنید و اگر طلب شما پول نیست بلکه جنس یا کالا است ارزش آن را محاسبه کنید.
  • اگر ارزش طلب شما کمتر از بیست میلیون تومان است به شورای حل اختلاف و اگر بیشتر از آن است باید به دادگاه مراجعه کنید. البته قبل از آن بهتر است به دفتر خدمات قضایی مراجعه و در آنجا دادخواست خود را ثبت کنید.

در پایان باید گفت که برای دریافت طلب از سوی طلبکار به هر حال باید مدرکی وجود داشته باشد.

در حقیقت مطالبه طلب بدون مدرک امکان‌پذیر نیست بلکه حداقل باید نوعی مدرک شفاهی یا هرچه دال بر ادعای طلب از سوی طلبکار است وجود داشته باشد. ممکن است که مدرک به صورت نوشته کتبی یا امضا نباشد اما باید مدرکی مانند اقرار خود مدیون یا سوگند یا شهادت وجود داشته باشد تا بتوان دین را اثبات کرد.

Add Your Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *