برای رفع مشکلات ثبتی املاک چه باید کرد؟

مشکلات ثبتی در املاک خصوصی همیشه برای مردم از حساس‎ترین مسائل بوده که نگرانی هایی برای آن ها ایجاد می کند.قوانین و مقررات ثبت پیچیدگی‎‌های خاصی دارد. معمولاً مردم در مواردی که املاک خصوصی ‌آنها دچار مشکلات ثبتی می‎شود، نگران هستند که چگونه این مشکلات را برطرف کنند.

روش قانونی رفع مشکلات ثبتی املاک خصوصی:

بر اساس این قانون آخرین مهلت نام‌نویسی ۸۳/۹/۲۳ بوده است. کسانی که قبل ازتاریخ مذکور اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند، می‎‌توانند با همراه داشتن رسید تقاضانامه ماده ۱۴۷ به اداره ثبت مربوطه مراجعه کنند و پس از طی تشریفات قانونی، چنانچه بخش اعیانی ملکشان قبل از تاریخ ۷۰/۱/۱ ساخته شده باشد، موضوع در هیئت رسیدگی کننده مطرح و با نظر رئیس هیئت، به کارشناسان ارجاع داده می‌شود.

آنها موظفند ظرف ۲۰ روز از محل بازدید کرده و تصرفات کنونی متقاضی را با مدارک مستند از نظر میزان مالکیت و تصرفات وی تعیین کنند.

کارشناسان سپس باید وضعیت ثبتی ملک را با توجه به سوابق پرونده ثبتی مشخص و با ترسیم نقشه، محل مورد تصرف را روی آن مشخص کنند.

بر این اساس باید تمام موارد از قبیل حدود و مساحت عرصه و قدمت اعیان با نوع ملک، حقوق ارتفاقی، شماره فرعی و اصلی را مشخص کنند. تصمیم نهایی کارشناسان باید ابتدا به نظر رئیس هیئت برسد و با دستور او موضوع برای تصمیم نهایی و صدور رأی، در جلسه مطرح می‌‎شود.

در نهایت رأی پس از صدور به اداره ثبت ارجاع می‌گردد. همچنین آگهی آن در دو نوبت به فاصله ۱۵ روز در روزنامه چاپ می‌‎شود. سرانجام پس از سپری شدن ۲ ماه از انتشار اولین آگهی، در صورت نبود شخص اعتراض کننده، به صدور رأی نهایی اقدام انجام می‌شود.

شایان ذکر است کسانی که تا تاریخ یاد شده موفق به ثبت‌نام نشده‌اند، می‌توانند از طریق مراجع قضایی نسبت به درخواست الزام به تنظیم سند، اقدام کنند.

Add Your Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *