حضانت فرزند

🔹پس از جدایی در صورتیکه پدر از دادن فرزند زیر هفت سال به مادر خودداری کند ،مادر حق دارد استرداد فرزندرا  از دادگاه درخواست کند. با توجه به این‌که حضانت فرزند زیر ۷ سال با مادر است، نیازی نیست که امری را در دادگاه اثبات کند و دادگاه بی‌درنگ حکم استرداد طفل را صادر می‌کند. این حکم فوراً قابل اجرا است.
🔹بعد از سن ۷ سالگی فرزند ،اگر مادر جدا شده از پدر، بتواند عدم صلاحیت پدر فرزندش را ثابت کند و در نهایت با تصمیم گیری دادگاه اگر قاضی مصلحت دانست حضانت فرزند را به مادر میدهد.

۱️⃣ هزینه ی نگهداری
منظور از هزینه ی نگهداری ، نفقه ایی است که با در نظر گرفتن سن ؛ موقعیت و نیاز های اجتماعی تعیین میشود.بنابراین مادر جدا شده نمیتواند اجرتی بخاطر نگهداری از مرد مطالبه کند.
این هزینه ها مربوط به خوراک ، پوشاک ، اثاث منزل و سایر وسایل ضروری مربوط به طفل خواهد بود.
۲️⃣ حق ملاقات فرزندان
در صورت جدایی پدر ومادر حق ملاقات بر اساس توافق طرفین (پدر و مادر )تعیین میشود و اگر طرفین توافقی نکنند دادگاه این مسائل را تعیین خواهد کرد.
هرکدام از والدینی که حق حضانت را دارند موظفند طبق زمان و مکانی که تعیین شده ،فرزند را به دیگری تحویل دهد.حتی اگر پدر و یا مادر حضانت فرزند را داشته باشد و پدر و یا مادر به عنوان فرد فاسدالاخلاقی شناخته شده باشد باز هم ملزم است امکان دیدن فرزند برای مادرش ویا پدر فراهم کند مگر اینکه خود طفل علاقه ایی به دیدن مادرش ویا پدر نداشته باشد که در این صورت لزومی به اجبار او وجود ندارد.

Add Your Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *