خرید خودرو دست دوم

خرید خودرو دستِ دوم
نکاتی که قبل از خرید خودرو دست دوم باید بدانید

این روز ها با توجه به افزایش بیش از اندازه قیمت خودرو و کاهش قدرت خرید مردم، خرید و فروش خودرو‌های کارکرده با رونق همراه شده است.
ما در این پست به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است.

گرفتن تایید سلامت فنی

برای تشخیص سلامت فنی خودرو شما میتوانید از کار‌شناسان مستقر در مراکز خرید و فروش خودرو دست‌دوم تایید سلامت فنی خودرو را دریافت نمایید یا حتی با مراجعه به تعمیرگاه‌های سطح شهر و کمک گرفتن از آن‌ها از سالم بودن خودرو اطمینان حاصل نمایید.

مطالعه بیمه نامه و اسناد خودرو

با درخواست بیمه‌نامه از صاحب خودرو متوجه خواهید شد که خودرو تصادف داشته است یا خیر؛ زیرا در صورت داشتن تصادف، از تخفیف بیمه برخوردار نخواهد بود. از سوی دیگر با مطالعه دقیق سند متوجه خواهید شد که خودرو تغییری اساسی مانند تعویض موتور یا تعویض اتاق داشته یا خیر؛ زیرا تعویض‌هایی از این دست طبق قانون باید تحت نظارت و با مجوز پلیس انجام شود و در صورت تغییر نیز در سند ذکر خواهند شد.

تنظیم مبایعه‌نامه پیش از سند زدن

مبایعه‌نامه قراردادی است که پیش از انتقال سند خودرو برای قطعی کردن برخی موارد بین خریدار و فروشنده خودرو تنظیم می‌شود که در این قرارداد مشخصات کامل فروشنده و خریدار شامل مشخصات شناسنامه‌ای، آدرس، شماره تلفن و شماره ملی ثبت می‌شود، همچنین مشخصات کامل خودرویی که قرار است خریداری شود به همراه وضعیت فنی خودرو، نحوه پرداخت پول و میزان مبلغ پرداختی ذکر شده است.

استعلام از ممنوع المعامله بودن شخص فروشنده
گا‌ها دیده شده که عده‌ای پیشنهاد دادن وکالت و ارائه وکالت نامه برای تعویض پلاک را مطرح می‌کنند، اما لازم است بدانید در صورت ممنوع المعامله بودن فروشنده، وکالت نامه مذکور وجه قانونی ندارد و خریدار دچار مشکل می‌شود.

پرهیز از شخص ثالث در معامله
از پرداخت هرگونه مبلغی به شخص سوم در معامله پرهیز کنید. اگر قرار است پولی جابه‌جا شود باید فقط به شخص صاحب سند پرداخت شود.

Add Your Comments

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *